Trend: Grunge

W sezonie jesień/zima 2013 jak bumerang wraca motyw kraty, a wraz z nim niepokorny grunge

Grunge to nie tylko moda, to przede wszystkim muzyka. W ten sposób określano gatunek rocka alternatywnego, który narodził się w 1988 roku. Jak więc stał się trendem stale powracającym do naszych szaf? Z pewnością za sprawą zespołu Nirvana i jego lidera Kurt'a Cobain'a, którego styl chciały naśladować miliony nastolatków na całym świecie. Styl Kurt'a był bardzo niedbały, a piosenkarz podobno nawet nie używał szamponu do włosów. Pod koniec 1992 roku, kiedy grunge dotarł do Nowego Jorku, za sprawą między innymi Marc'a Jacobs'a (pracującego wtedy dla Perry Ellis) i Anny Sui, na pokazie Christian'a Francis'a Rotha każda z modelek miała zawieszoną na srebrnym łańcuchu wejściówkę na koncert Nirvany.

fot.kolaż groszki.pl/ Kurt Cobain

Jak styl grunge określił John Galliano w 1993 "To nic innego, jak moda dla ludzi, którzy nie mają pieniędzy". I coś w tym jest, bo ubrania noszone przez ludzi ubierających się w tym stylu najczęściej były brudne i wygniecione, czasem też w nich spano i zakładano je na drugi dzień. Strój taki wyrażał ponury nastrój, bylejakość i skłonność do autodestrukcji. Grunge mocno wyróżniał się na tle krzykliwego stylu lat 80.

Gdy grunge dotarł do Vogue'a, mnóstwo czytelników było skonsternowanych komercjalizacją tego nurtu. Bo jednym z podstawowych założeń stylu grunge było to, aby ubrać się wygodnie i tanio. Trzeba zatem przyznać, że sukienki i swetry po 600 dolarów prezentowane w Vogue'u nieco łamały tę zasadę.

Pomimo, że w tym sezonie lansowano wielki powrót punk'u, to grunge równie mocno zaznaczył swoją obecność na jesienno/zimowych pokazach

Przede wszystkim grunge'owcy stawiali bardziej na wygodę niż bycie stylowym. W ich przypadku oznaczało to raczej niechlujstwo, dlatego tym bardziej zaskakujący był fakt, że ubieranie się jak bezdomny stało się modne. Grunge to przynajmniej kilka warstw nałożonych na siebie, za duże swetry, podarte dżinsy, szorty oraz flanelowe koszule, koniecznie w kratkę. Współcześni projektanci, magazyny modowe i ludzie mody nieco zdeformowali ten trend, dowolnie mieszając go z punkiem i metalem, ale to wciąż grunge.

Zajrzyj do GALERII w poszukiwaniu stylizacji inspirowanych stylem grunge!

Więcej o:
Copyright © Agora SA