Jak dobrać cienie do koloru tęczówki? Jakie cienie wybrać? Porady

Dobór idealnych cieni do powiek nie raz stanowi problem. Na co powinnyśmy zwracać uwagę dobierając cienie do swojej urody i koloru oczu?

Warto na wstępie zauważyć, że przyjęło się, że cienie powinny współgrać przede wszystkim z kolorami naszych oczu. Jednak obierając najlepszy cień do powiek powinnyśmy wziąć pod uwagę także kolor włosów oraz odcień cery. Nie bez znaczenia jest też fakt, czy należymy do "chłodnego" czy "ciepłego" typu urody.

Jak dobrać cienie do koloru tęczówki?

Ogólnie przyjmuje się, że są dwie szkoły dobierania cieni do koloru oczu. Pierwsza mówi o tym, by dobierać kolory harmonizujące z kolorem naszej tęczówki, druga - aby dobierać cienie kontrastujące. Obie zasady sprawdzają się równie dobrze, z tym że często panie o "chłodniejszej" urodzie lepiej wyglądają w kolorach kontrastujących, z kolei te o urodzie "ciepłej" - w barwach harmonijnych z kolorem ich oczu. Z kolorami jednak warto eksperymentować, by samemu znaleźć te, w których czujemy się najlepiej. Poniżej uproszczony schemat wyboru cieni do koloru tęczówki, który powinien pomóc Wam się odnaleźć.

Kolory dla pań o niebieskich lub szarych oczach:

- kontrastujące: brąz, złoto, róż, pomarańcz, fiolet

- harmonijne: szary, niebieski, zieleń, grafit, srebrny

Kolory dla pań o zielonych lub piwnych oczach:

- kontrastujące: fiolet, niebieski, czerwony, purpurowy, fioletowy

- harmonijne: beż, brąz, szary, koralowy, zielony, żółty

Kolory dla pań o brązowych oczach:

- kontrastujące: zielony, turkusowy, śliwkowy fiolet, purpurowy

- harmonijne: brązowy, łososiowy, brzoskwiniowy

Warto też pamiętać, by unikać bardzo ciemnych kolorów, jeśli mamy delikatną, jasną skórę i włosy. Zrezygnujmy wtedy np. z ciężkiej, czarnej kreski na powiece na rzecz granatowej lub brązowej. Uniwersalne kolory, np. waniliowy będzie pasował każdej pani i doskonale nadaje się do rozświetlenia kącików oka.

Cienie do powiek - jakie wybrać?

Poza kolorem cienia po jaki sięgamy, warto wziąć pod uwagę także konsystencję i wykończenie kosmetyku, ponieważ różne rodzaje cieni będą dawały różny efekt. Najpowszechniejsze cienie dostępne są w kamieniu, czyli cienie prasowane . Są one bardzo uniwersalne, ponieważ mają duże nasycenie pigmentu, mogą być stosowane zarówno na mokro jak i na sucho oraz bardzo dobrze się rozcierają, co oznacza, że mogą ładnie łączyć się z innymi kolorami.

W sklepach dostępne są cienie sypkie . Najczęściej są same pigmenty o bardzo intensywnym kolorze lub cienie mineralne . Ich nakładanie może być nieco trudniejsze, ponieważ sypkie cienie mają tendencję do obsypywania się z powiek np. na policzki. Dlatego warto nakładać je przed nałożeniem podkłady, aby mieć możliwość bezpiecznego wytarcia obsypanego cienia. Warto też zauważyć, że cienie mineralne bardzo rzadko uczulają, dlatego są dobre dla alergików i osób o wrażliwych oczach.

Możemy też sięgnąć po tłuste cienie - w kredce lub musie , które jednak są najbardziej podatne na zbieranie się w załamaniu powieki. Są jednak łatwe do stosowania i mogą być wykorzystane do podbicia koloru.

Możemy też spotkać się z kilkoma różnymi wykończeniami: mat, perła, metalik, brokat, satyna . Te pierwsze są zdecydowanie najbardziej uniwersalne, chociaż łatwo osiągnąć nimi zbyt nasycony efekt. Pasują jednak każdemu, dlatego warto nauczyć się je prawidłowo stosować. Aby nadać lżejszego efektu możemy wykończyć makijaż perłowym cieniem. Perła jednak stosowana samodzielnie może dać nieco kiczowaty efekt, dlatego raczej unikamy makijażu wykonanego w całości perłowym cieniem. Podobnie oszczędnie stosujemy cienie brokatowe. Satynowe cienie dają efekt miękkiego makijażu, który przechodzi od matu do delikatnego błysku.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanką i kliknij TUTAJ

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.