Jak wybrać dobry szampon dla swoich włosów? Porady

Dzisiejszy rynek oferuje tak szeroką ofertę szamponów do włosów, że czasem ciężko się połapać, który będzie najodpowiedniejszy dla naszych włosów. Podpowiadamy na co zwracać uwagę podczas zakupów.

Pomimo tego, że na opakowaniu szamponu zwykle znajdziemy informację na temat do jakich włosów jest przeznaczony, to wciąż pozostawia nam to wiele możliwości wyboru. A jak wiadomo mycie włosów jest podstawą ich pielęgnacji, pozwalającą usunąć kurz, zanieczyszczenia czy pozostałości po kosmetykach do stylizacji włosów. Wiele z nas nie zastanawia się na co dzień w jaki sposób myje włosy, a czasem nawet nie zwraca uwagi na to, jaki szampon kupuje, a są to niezbędne elementy, które pozwolą nam cieszyć się pięknymi, zdrowymi włosami.

Jak wybrać właściwy szampon?

Źle dobrany szampon do włosów może spowodować, że stracą one na elastyczności, będą szybciej się przetłuszczać a nawet mogą zacząć wypadać. Poza oznaczeniem na etykiecie, warto wziąć pod uwagę także skład szamponu, po który chcemy sięgnąć. Część składników działa bezpośrednio na cebulki włosów, skórę lub strukturę włosa. Do nich nalezą np. ceramidy , które chronią przed wysuszeniem i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi lub keratyna i kolagen , które wspomagają wzrost włosa i zapobiegają utracie przez niego wilgoci. Równie ważnymi składnikami są witaminy - A i E oraz oleje roślinne . Te pierwsze pomagają włosom zachować młodość i chronią je przed szkodliwym działaniem promieni UV. Z kolei naturalne oleje nawilżają i uelastyczniają włosy. Warto szukać też szamponów opartych na bazie ziół leczniczych i naturalnych składników, które działają kojąco na skórę głowy. Sprawdzają się zwłaszcza przy problemach ze skórą, np. łupieżem.

Jak wybrać właściwy szampon?Jak wybrać właściwy szampon? Jak wybrać właściwy szampon? (kolaż: Groszki)

Jak wybrać właściwy szampon? (kolaż: Groszki)

Jaki jest najlepszy szampon do włosów suchych, tłustych, zniszczonych?

Włosy suche, zniszczone i często także kręcone wymagają bardzo dokładnego nawilżenia. Potrzebują protein i lipidów, które poprawią ich kondycję. Warto wypróbować także masła i maski nawilżające do włosów i stosować je raz w tygodniu. Dobrze jest sięgać po naturalne i delikatne szampony lub stosować metodę mycia włosów odżywką lub metodą OMO .

Włosy z tendencją do przetłuszczania się wymagają bardzo dokładnego i częstego mycia. Dlatego podstawą powinny być bardzo delikatne szampony, być może nawet szampony dla dzieci czy niemowląt . Delikatny szampon doskonale sprawdza się w codziennym myciu głowy i nie niszczy włosów. Można też szukać szamponów, które hamują wydzielanie łoju, ale nie powinny one wysuszać włosów.

Włosy farbowane potrzebują składników, które będą hamować wypłukiwanie się koloru, zapewnią ochronę przed promieniami UV i głęboko nawilżą włosy. Jeżeli rozjaśnialiśmy włosy , warto sięgnąć po ekstrakt z rumianka lub lnu. Z kolei do włosów ciemnych sprawdzą się szampony z henną czy herbatą, które podkreślą nowy kolor włosów.

Jeżeli masz problemy z łupieżem , najpierw skontaktuj się z dermatologiem, który określi typ łupieżu. W walce z łupieżem ważne się zwalczanie przyczyny jego powstawania, a nie neutralizacja objawów, jak obiecuje wielu producentów szamponów powszechnie dostępnych w markecie.

Mity na temat włosówMity na temat włosów Shutterstock Jak prawidłowo myć włosy? (Shutterstock) Jak prawidłowo myć włosy?

Poza wyborem odpowiedniego szamponu, warto też pamiętać o kilku ważnych rzeczach podczas mycia włosów.

1. Nigdy nie myj włosów gorącą wodą - powoduje to otwieranie się łuski włosa, przez co są bardziej podatne na zmieszczenie i łamanie się.

2. Głowę masuj delikatnie, opuszkami palców.

3. Warto przed nałożeniem szamponu na włosy, lekko rozcieńczyć go na rękach, tak by powstała piana - dzięki temu oszczędzamy włosom dodatkowego pocierania.

4. Do płukania włosów używaj letniej wody, która zamknie łuski włosa.

5. Myj włosy dokładnie, ale cierpliwie. Jeżeli to konieczne - powtórz mycie drugi raz, zwłaszcza jeśli wcześniej używałaś dużej ilości kosmetyków do stylizacji.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanką i kliknij TUTAJ

Więcej o:
Copyright © Agora SA