Emo: od subkultury do światowych wybiegów?

Emo szturmem zdobywa światową scenę mody. Najbardziej znani projektanci czerpią garściami ze stylu emo i coraz śmielej przemycają do naszych szaf emopomysły na stylizację. Ale właściwie czym - a może raczej kim - jest emo?

Nazwa pochodzi od angielskiego słowa "emotional" i oznacza osobę podchodzącą do życia emocjonalnie i wrażliwą. Emo to sposób myślenia, podejście do życia, specyficzny styl. I moda. Swoimi korzeniami sięga do popularnej w drugiej połowie lat 80. muzyki hardcore punk i w dużej mierze właśnie z tego nurtu czerpie inspirację. Dzisiaj emo postrzegane jest jako subkultura młodych ludzi (głównie w wieku 12-20 lat), którzy choć pochodzą z tak zwanych dobrych domów, czują się w życiu samotni, niezrozumiani, często odrzuceni. Emo często wyrażają siebie poprzez poezję i muzykę, jednak to, co wyróżnia ich najbardziej, to specyficzny ubiór . I choć wielu z nas nie spotkało się wcześniej z samą nazwą emo, to prawdopodobnie każdy widział kogoś ubranego w tym stylu.

emo

Jak poznać emo?

Emo boy i emo girl - tak bowiem określają siebie, w zależności od płci, członkowie subkultury - wyglądają łudząco podobnie. Najbardziej charakterystycznym i rozpoznawalnym elementem stroju każdego emo są superwąskie spodnie rurki , obowiązkowo czarne. Wąskie są nie tylko spodnie. Emo uwielbiają obcisłe, przylegające do ciała t-shirty. Najchętniej noszą te z nadrukowanymi nazwami zespołów punkowych... lub postaciami z popularnych kreskówek !

emo

Emo dużą wagę przywiązują do akcesoriów: skórzane, nabijane ćwiekami bransolety i paski są obowiązkowe. Podobnie rzecz się ma z dużych rozmiarów wisiorami czy sygnetami. Jeżeli emo nosi okulary, decyduje się najczęściej na szerokie i oczywiście czarne oprawki. Czerń jest bowiem podstawowym kolorem wizerunku i musi zawsze pojawić się w stylizacji.

emo

Innym istotnym dodatkiem jest krawat (noszony zarówno przez dziewczęta, jak i chłopców), ozdobiony motywem trupiej czaszki . Kolejnym ważnym elementem wizerunku każdego emo są buty. Powinny być to trampki, najlepiej firmy Skechers lub Converse. Kolorystyka jest tutaj dowolna, ale najbardziej cenione są wyraziste barwy.

emo

Oczywiście stylizacja emo nie opiera się tylko na ubiorze i akcesoriach. Emo noszą postrzępione, ufarbowane na czarno (często z kolorowymi pasemkami), proste włosy z charakterystycznie zaczesaną na bok grzywką . Uwielbiają też piercing, a dziewczyny emo obrysowują oczy grubymi, czarnymi kreskami.

Koktajl w stylu emo

Tak jak filozofia emo w dużym stopniu opiera się na ciągłym łączeniu dwóch odmiennych światów (beztroskiego dzieciństwa i bolesnego dorastania), tak przeciwieństwa łączy strój emo. Z jednej strony nieustannie przewijającym się motywem stylizacji są różne symbole śmierci i bólu (wszechobecne czaszki, ćwieki, czerń jako główny kolor), a z drugiej mamy do czynienia z kolorowymi i wesołymi wzorami (różowe dodatki, postaci z kreskówek nadrukowane na t-shirtach, wzorzyste, kryjące rajstopy u dziewcząt). Najbardziej zaskakujące jest równoczesne połączenie elementów pochodzących z obu światów. I tak emo girl (bądź emo boy) wybierając akcesoria do swojego stroju, na rękę założy nabitą ćwiekami skórzaną bransoletę, palec ozdobi sygnetem z wizerunkiem czaszki, a do tego stopy odzieje w tenisówki w różowo-białą szachownicę.

emo

Emoinspiracje

Od dłuższego już czasu kultura emo jest inspiracją dla ludzi muzyki. Jej wpływ zauważalny był choćby w wizerunku kanadyjskiej piosenkarki Avril Lavigne albo wschodzącej amerykańskiej gwiazdy pop Ashlee Simpson , która zresztą stała się twarzą kultowej dla emo marki Skechers.

emo

Styl emo z roku na rok zdobywał coraz więcej zwolenników na całym świecie, co nie umknęło uwadze stylistów i projektantów . Podobnie jak wielokrotnie w historii mody i tym razem sięgnęli oni po "modę ulicy", tym razem czerpiąc inspirację ze stylu w wydaniu emo. Trzeba przyznać, że wykorzystali ją w mistrzowski sposób, zapożyczając tylko elementy najbardziej godne uwagi. Jest to doskonale widoczne w kolekcjach na sezon jesień-zima 2007. U D Squared wykorzystano motyw wąskich, przylegających do ciała czarnych rurek, a wszechobecną w kolekcji czerń przełamano intensywnymi barwami. Nie zapomniano też o skórzanych dodatkach nabijanych ćwiekami.

emo

Wśród polskich domów mody świetnie z motywami emo poradziła sobie marka Simple . W eleganckich, wykonanych ze szlachetnych materiałów bluzkach i sukienkach przemycone są główne idee stylu : łączenie czerni ze słodkimi, cukierkowymi kolorami i punkowe dodatki.

Emo to oczywiście styl odważny, związany z określonym sposobem bycia. Jednak pewne jego aspekty zasługują na szczególną uwagę. Może warto w pochmurny, zimowy dzień trochę zaszaleć i idąc za głosem najnowszych trendów pokusić się raz na jakiś czas o emostylizację ?

Tekst: Barbara Łubko

Zdjęcia emoubrań pochodzą ze sklepów Dark Side Clothing i Sohos .

Więcej o:
Copyright © Agora SA