Rzecz o zegarkach

Zegarek to dziś nie tylko czasomierz. To także biżuteria, dodatek do stroju, emanacja stylu życia, statusu społecznego, zainteresowań, a nawet temperamentu. Dlaczego? Jak było wcześniej?

Historia odmierzania czasu sięga 1500 r. p.n.e. Wówczas na terenie Egiptu powstał pierwszy zegar słoneczny. Mechanizm był prosty: wraz z ruchem ziemi pionowa wskazówka zwana gnomonem rzucała cień na wyskalowaną tarczę, wskazując w ten sposób porę dnia. W miarę upływu lat, metody i sposoby określania czasu za pomocą zjawisk naturalnych i fizycznych ulegały zmianom. Po zegarach słonecznych pojawiły się: wodne, piaskowe, księżycowe i ogniowe. Prace nad zegarami mechanicznymi rozpoczęto w Chinach około 724 roku. Jednak prawdziwa rewolucja techniczna nastąpiła w roku 1325, kiedy na terenie Anglii w wieży katedry w Norwich zainstalowano pierwszy mechaniczny zegar ze wskazówką. Dokonanie Anglików zapoczątkowało prace nad wprowadzeniem uniwersalnego czasu i minimalizacją czasomierzy. Ostatecznie w roku 1880, czas Greenwich (GMT - Greenwich Mean Time) stał się standardem, według którego nastawiany jest czas na całym świecie.

Zegarki w znanej nam dziś naręcznej formie zawdzięczamy Niemcom , bo to oni w 1880 roku rozpoczęli produkcję pierwszych osobistych i praktycznych zegarków na rękę. Techniczna modernizacja i postęp sprawiły, że obecnie, prócz tradycyjnych wskazówkowych zegarków mechanicznych, mamy także elektryczne, elektroniczne, kwarcowe i atomowe.

zegarek

Po ponad 3500 lat od wynalezienia pierwszego zegara, współcześni ludzie nie wyobrażają sobie życia bez kontroli i umiejętności określania czasu. Co za tym idzie, nie wyobrażają sobie życia bez czasomierzy - zegarków. Jakie zmiany zachodziły w ich wzornictwie? Co odzwierciedlają? Czym kierować się przy ich wyborze? Oraz - jakie powinniśmy nosić w tym sezonie?

Zmienne wzornictwo

Pierwotnie osobiste zegarki przyjmowały postać tzw. kieszonkowych . W miarę upływu czasu, pojawiły się naręczne. Dziś to właśnie one najczęściej zdobią nasze nadgarstki.

Początkowo we wzornictwie dominowała prostota. Klasyczny zegarek wykonywano na ogół z jednolitych materiałów w kolorze srebra lub złota i zdobiono brązowym, ewentualnie czarnym skórzanym paskiem.

Certina

Certina

Gdy zegarki zaczęły stawać czymś więcej niż jedynie przydatnym narzędziem odmierzającym czas, nastąpiła prawdziwa rewolucja i eksplozja różnorodnego wzornictwa. Mnogość materiałów, kształtów i rozmiarów dziś wydaje się nieograniczona. Tradycyjne złota, srebra, czernie i brązy uzupełniono całą gamą kolorów. Materiały, z których dziś najczęściej wykonuje się współczesne zegarki to aluminium, plastik , tytan, srebro i złoto.

Zegarek zwierciadłem duszy?

Współcześnie twierdzi się, że zegarek mówi wiele o osobie, która go nosi. O jej poczuciu estetyki, piękna, guście, statusie, charakterze i usposobieniu. Rozmiary, wzornictwo, kształt i kolory zegarka w połączeniu potrafią niekiedy powiedzieć o osobie więcej niż cała reszta jej garderoby .

Jeden zegarek na całe życie czy dodatek zależny od stroju?

Stereotyp , jakoby w naszym życiu miały się pojawić jedynie dwa zegarki (pierwszy w dzieciństwie otrzymany na przykład na komunię, drugi - porządny i solidny, kupiony za własne oszczędności lub otrzymany za zasługi w pracy), jest usilnie przełamywany przez producentów czasomierzy. Dzisiejsze zegarki to przede wszystkim dodatki do stroju, które prócz tradycyjnej funkcji odmierzania czasu (pełnionej zresztą również przez inne urządzenia, np. telefony komórkowe), mają zdobić, wzbogacać, uzupełniać i ożywiać resztę naszej garderoby. Prawdziwi entuzjaści mody powinni dysponować przynajmniej 2 - 3 zegarkami i to niekoniecznie tymi z najwyższej półki.

Dlaczego? Bo trudno o zegarek uniwersalny. Dlatego w swoim posiadaniu warto mieć jeden , który doskonale nadaje się do codziennego, preferowanego przez nas stroju i drugi , który pasuje do nieco elegantszych i bardziej formalnych kreacji, które z racji na przykład wykonywanego zawodu lub obchodzonego święta należy założyć w danej chwili.

Najnowsze tendencje w zegarkach damskich

Dzisiejsi projektanci damskich zegarków odchodzą od tworzenia małych, subtelnych i delikatnych czasomierzy. Coraz częściej w propozycjach dla pań odnajdujemy inspirację męskim stylem . Pokaźne rozmiary, ostre kształty i kontury to trendy, które pozyskują sobie z roku na rok coraz więcej zwolenniczek. Kobiety te cechują się najczęściej silnym charakterem i pewnością siebie, a przy pomocy oryginalnego zegarka o pokaźnych rozmiarach pragną dodatkowo zwrócić uwagę na swój niebanalny i wyrafinowany strój oraz sposób bycia.

Certina

Certina

Dla kobiet o nieco subtelniejszym usposobieniu polecamy zegarki biżuteryjne, nawiązujące wzornictwem np. do bransoletek. Te eleganckie czasomierze w minimalistycznym stylu stanowią dyskretny dodatek i ozdobę do bardziej stonowanego ubioru.

CK

Calvin Klein

Pomiędzy jednym a drugim typem zegarków plasują się czasomierze inspirowane życiem klubowym i modą ulicy. Zegarki te najczęściej przyjmują formę skórzanych ozdób inspirowanych skórzanymi "pieszczochami", z niezbyt widocznym cyferblatem. Dodatki tego typu świetnie nadają się do codziennych, luźnych kreacji, idealnie komponując się z podartymi dżinsami, ukochanymi trampkami i topem w rockowym klimacie.

Diesel

Diesel

Najnowsze tendencje w zegarkach męskich

Śmiałe kształty i kontury to motywy stale przewijające się w propozycjach dla Panów. Inspiracją dla współczesnych kolekcji adresowanych do mężczyzn są sporty motorowe (Formuła 1, wyścigi motocyklowe), styl retro (również w motoryzacji) oraz żegluga.

Logines

Longines

Modni mężczyźni coraz częściej zamiast skórzanych pasków i bransolet wybierają kauczuk i gumę , które przy odpowiedniej kopercie łączą w sobie sportowy styl i wysublimowaną elegancję.

Tekst: Michał Prugar-Ketling

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.