Groszki.pl - - serwis prezentujący oferty partnerów handlowych Agora S.A.

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

monikalu
16.06.2008 17:03
A A A Drukuj
Okulary powinny być nie tylko ładne i praktyczne, ale przede wszystkim odpowiednio dobrane do kształtu twarzy

 

Dobór kształtu oprawki do twarzy jest nie lada wyzwaniem. Specjaliści twierdzą, że żeby wybrać odpowiednie dla siebie okulary, należy spędzić minimum jedną do dwóch godzin w salonie optycznym, wkładając kolejną, i kolejną, i kolejną parę na nos. A i to nie gwarantuje sukcesu.

 

Groszki przygotowały dla Was o tym kilka wskazówek w pigułce. Mamy nadzieję, że uzbrojone w nasze podpowiedzi, łatwiej i szybciej znajdziecie idealne oprawki. A samo ich wybieranie będzie przyjemnością, a nie udręką.

 

Ogólnie przyjęło się, że poziome linie optycznie poszerzają, a pionowe wydłużają twarz; zakrzywione ją łagodzą, a okrągłe pogrubiają i zaokrąglają. Natomiast oprawki prostokątne wydłużają, a tzw. kocie kształty podnoszą kąciki oczu.

 

Zaczynamy od ustalenia kształtu twarzy, a więc:

 

Jeśli masz twarz kwadratową, wybierz okulary lekko zaokrąglone. Najlepiej, żeby były zaokrąglone u dołu, wtedy odwróci to uwagę od żuchwy. Górna część oprawki powinna ułożyć się na linii brwi, dzięki temu optycznie wydłużysz linię szczęki. A w przypadku osób z wysokim czołem okulary umiejscowione na linii brwi optycznie je skracają.

 

Dla twarzy podłużnej istotne jest uzyskanie optycznego zmniejszenia wydłużenia, dlatego wybieraj oprawki lekko zaokrąglone, ale nisko osadzone, tak aby linia okularów wypadała mniej więcej w połowie wysokości twarzy.

 

Twarz owalna jest faworytką urody, ponieważ - przynajmniej w przypadku okularów - pasuje do niej zdecydowana większość oprawek. Więc jeśli Twoja twarz ma owalny kształt, możesz pozwolić sobie na każde okularowe szaleństwo.

 

Osoby o okrągłej twarzy powinny wybrać okulary o kanciastych i prostych kształtach z wydłużonymi szkłami. Tylko w ten sposób są w stanie zmniejszyć wrażenie krągłości, czy może wręcz pulchności buzi. Ważne, żeby oprawki były delikatne, chociaż w tym przypadku możesz zaszaleć kolorem. Wybierając oprawki w ciemnym, wyrazistym kolorze, wysmuklisz twarz.

 

Na koniec została nam twarz trójkątna - w tym przypadku ważne jest złagodzenie rysów, dlatego wybierz okulary z oprawkami o zaokrąglonej dolnej krawędzi lub zupełnie okrągłe. Odpowiednie będą te z delikatną obwódką i prostą poziomą linią, noszone niezbyt wysoko.

 

Oprócz kształtu twarzy, kolejne czynniki, które warto wziąć pod uwagę to czoło, nos czy oczy.

 

I tak osoby o szerokim nosie powinny skłonić się ku okularom raczej szerokim i dużym z mostkiem w środkowej linii oprawki. Natomiast długi nos optycznie skrócimy okularami z ciemnymi i nisko osadzonymi noskami. Również podwójny mostek skraca wydłużoną linię nosa. Z kolei krótki nos dobrze prezentuje się w okularach z jasnym noskiem.


Wysokie czoło optycznie skrócimy okularami osadzonymi na linii brwi. Dzięki nim będzie się wydawało, że jest znacznie niższe.

Osoby o wąskiej twarzy optycznie ją poszerzą okularami z widocznymi zawiasami.

 

Pamiętaj, że dobrze dobrane okulary...:

- nie powinny być za daleko lub za blisko oczu, za to pod właściwym kątem;

- muszą być stabilne, żeby nie zsuwały się przy najmniejszym ruchu, ale nie za ciasne, żeby się nie odznaczały;

- mają zauszniki o długości pozwalającej na dopasowanie do kształtu głowy i stabilne ułożenie;

- są dopasowane do kształtu twarzy, koloru oczu, włosów i karnacji;

- powinny mieścić się pomiędzy łukiem brwiowym a kośćmi policzkowymi.

 

Powodzenia!

Zobacz więcej na temat:

 • 6
 • 4
Komentarze (42)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Gość

  Oceniono 50 razy 34

  nie rozumiem, jak można opublikować artykuł dotyczący dopasowywania okularów, gdzie to niuanse decydują o tym, czy oprawki pasują czy nie, BEZ ŻADNYCH ZDJĘĆ! Żenada. Ten tekst niczego nie wnosi...

 • Gość: Gość

  Oceniono 35 razy 19

  a zdjęcia dodać to już nie łaska...

 • krystyna18

  Oceniono 14 razy 8

  Artykuł mówi niewiele, w internecie jest zdecydowanie więcej informacji. Np. tutaj http://okularywsieci.pl/know6.php znajduje się wszystko o kształtach twarzy i jest do tego przymierzalnia okularów, gdzie można wrzucić zdjęcie i sprawdzić jak sie będzie wyglądać.

 • Gość: Gość

  Oceniono 20 razy 6

  Ja mam twarz owalną i jakos prawie żadne okluary mi nie pasują ...

 • angharad

  Oceniono 5 razy 3

  "Osoby o okrągłej buzi (...) Ważne, żeby oprawki były delikatne"

  Dla osoby o okrągłej, (+ często pulchnej, dużej) buzi delikatne oprawki? To jakiś żart? A idźcie wy z takimi radami.

 • Gość: Gość

  Oceniono 8 razy 2

  Jak chcecie dowiedzieć się, jak będziecie wyglądać w nowych okularach, to można sprawdzić, to na stronie www.okularywsieci.pl. Wystarczy wgrać swoje zdjęcie i przymierzać nowe okulary.

 • Gość: Gość

  Oceniono 10 razy 2

  i nadal nic nie wiem! xD

 • Gość: paTISZON

  Oceniono 1 raz 1

  brak zdjęć co to niby ma być? artykuł powinien zachęcić do kupna okularów poprzez właśnie zdjęcia.... a mimo tego tego, że sobie to przeczytałam nadal nic nie wiem...

 • Gość: lola

  0

  ale beznadzieja!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX