Jak długo żyją kosmetyki?

Odkładałaś przez kilka miesięcy i w końcu kupiłaś sobie superkosmetyk, ekskluzywny krem na noc, błyszczyk, który robi cuda z twoimi ustami lub najlepszy podkład na świecie. Teraz będziesz oszczędnie używać, tylko na specjalne okazje, by upragniony specyfik starczył jak najdłużej. Niestety, to zła strategia.

Używaj na zdrowie

Kosmetyki , tak jak produkty spożywcze, mają termin przydatności do użycia. Pół biedy, jeśli przeterminowany produkt straci swoje właściwości i przestanie wydłużać rzęsy lub straci zapach. Gorzej, jeśli wywoła nieprzyjemną alergię.

Daty Jeśli chodzi o terminy przydatności, to każdy kosmetyk ma dwa: * jeden określa czas związany z przechowywaniem nieotworzonego produktu , zwykle do znalezienia na pudełku (czyli termin ważności lub best before). Większość kosmetyków dostępnych na polskim rynku ma termin ważności co najmniej 30 miesięcy. * Druga data to czas, podczas którego należy zużyć otworzony już kosmetyk - od pewnego czasu producenci umieszczają na tubkach znak przypominający uchylone wieczko, w środku którego umieszczona jest liczba miesięcy, od 3 do 36. Warto wziąć sobie do serca te wskazówki, zmniejszamy bowiem ryzyko, że używany kosmetyk może nas podrażnić.

Co robić, jeśli takiego znaczka nie ma na butelce lub tubce? Po pierwsze - jeśli nie możesz sobie przypomnieć, kiedy kupiłaś dany kosmetyk, lub też wygląda on nieco inaczej niż powinien (wyschnięty tusz, rozwarstwiony podkład lub lakier do paznokci, krem do twarzy , który dziwnie pachnie itp.), może lepiej się z nim pożegnać. Niech wyląduje w koszu, zyskasz miejsce na nowe kosmetyki.

Jak długo można używać? Nie ma jednej zasady, są tylko wytyczne. Najdłużej swe właściwości zachowują perfumy i wody toaletowe, można używać ich nawet do 3 lat (36 miesięcy). Krócej "żyją" produkty do pielęgnacji włosów i szminki - maksymalnie dwa lata. Kosmetyki sypkie - pudry, cienie i róże - około 1,5 roku, lakiery do paznokci do roku, tusze do rzęs można używać do sześciu, maksymalnie ośmiu miesięcy, podobny czas masz na zużycie podkładu lub korektora. Niektóre kremy mogą zachować swoje właściwości do trzech lat, toniki z alkoholem do około roku. Ale można znaleźć kosmetyki naturalne, które trzeba zużyć w przeciągu 2-3 miesięcy.

Z kosmetykami do pielęgnacji twarzy rzecz jest nieco bardziej skomplikowana. Przede wszystkim, i ta zasada dotyczy każdego produktu kosmetycznego, wszystko zależy od opakowania . Najbardziej odporne na działanie bakterii i drobnoustrojów są te kosmetyki, których zawartość nie jest narażona na kontakt z powietrzem, czyli te w sprayach, aerozolach, dozownikach z pompką.

Ciemno i zimno Żeby kosmetyk działał zgodnie z opisem, należy go przechowywać w odpowiednich warunkach . Kosmetyki nie lubią ciepła, światła i wilgoci. Nie musisz ich przechowywać w lodówce (choć jest to zalecane - można nawet kupić specjalne minilodówki do łazienki !), ważne, by stały daleko od źródeł ciepła (ostrożnie z kaloryferami i grzejnikami) i lamp . Zawsze starannie zakręcaj wieczka, zatyczki i korki - tak by uchronić je przed wilgocią. Warto również dbać o higienę podczas nakładania - kosmetyki nakładaj czystymi dłońmi lub specjalnymi aplikatorami, gąbkami i pędzlami.

Higiena narzędzi Oczywiście wszystkie akcesoria też należy czyścić . Aplikatory do kremów i gąbki do podkładów lub pudrów powinny być myte po każdym użyciu. Puszki i gąbki powinny być też regularnie wymieniane. Pędzle z naturalnego włosia myj raz-dwa razy w miesiącu, te z syntetycznego nieco częściej. W zasadzie do czyszczenia nadają się mydła i żele do mycia twarzy. Jeśli jednak zainwestowałaś w komplet profesjonalnych pędzli (a taki zestaw może kosztować kilkaset złotych), warto kupić specjalny płyn do czyszczenia (niektóre firmy kosmetyczne sprzedają specjalne specyfiki do czyszczenia akcesoriów). -Paulina Kozłowska

Owocowe błyszczyki IsaDora

Odmładzanie Olay bez drastycznych metod

Czytaj w Znam.to: Ombre Eclat Duo & Liner Guerlain - oczy cudownie luksusowe

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.