Gorset - modne narzędzie tortur

Wyobrażasz sobie talię, którą jesteś w stanie bez problemu objąć dłońmi? Jeśli nie, warto spojrzeć na fotografię znanej francuskiej piosenkarki Polaire z XIX wieku, której talia osy nie jest metaforą.

Gorset kojarzy się nam głównie z XVIII i XIX wiekiem. Jednak jego historia sięga aż do czasów starożytnego Egiptu, Grecji oraz Rzymu. Wiele osób uważa, że w tamtych czasach również panowie używali gorsetu, by podkreślić sylwetkę.

Do łask gorsety powróciły dopiero na przełomie XIII i XIV wieku, wtedy też krawcy wszywali je na stałe w kobiece suknie. Rozwój przemysłu tekstylnego i wzrost popularności jedwabiu, który był za słaby, by utrzymać kobiece ciało, przyczynił się do wprowadzenia na rynek pierwszych fiszbin. Przez kolejne wieki kobiety nie rozstawały się z gorsetem.

Na dworze francuskim (za czasów panowania Katarzyny Medycejskiej) wymagano od dam dworu utrzymywania określonego odgórnie obwodu talii (około 13 cali, czyli jakieś 33 centymetry). W tamtych czasach wprowadzono również gorsety ze stalową ramą, które były sztywne, niewygodne i przypominały damską zbroję.

XVII i XVIII wiek to początek wielkiej popularności gorsetu. Fiszbiny były obowiązkowym elementem garderoby dam, wręcz ich ozdobą. Wykonywano je z metalu, drewna , a także kości słoniowej. Rozwój przemysłu wpłynął także na ewolucję gorsetu. Pojawiły się metalowe dziurki, które ułatwiały jeszcze ciaśniejsze wiązanie gorsetu.

Lata 80.Lata 80. Madonna fot. East News

Kobiety mdlały, chodziły osłabione, miały problemy z kręgosłupem - jednak gorsetów nie pozbyły się aż do XX wieku, kiedy w końcu pozwolono kobietom odetchnąć. Gorsety zmieniły swoją rolę, stały się częścią bielizny i to nieobowiązkową. Jednak jak to w modzie bywa, w latach 80. Jean Paul Gaultier przywrócił do łask "narzędzie tortur", a skandalistka Madonna ugruntowała jego wielki powrót. Bardzo chętnie po gorset sięgnęła również w swoich projektach Vivienne Westwood.

Więcej o modzie i jej historii przeczytasz tu:

Czytaj w Znam.to: Tajemnica znikającego błyszczyka

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.