Groszki.pl - - serwis prezentujący oferty partnerów handlowych Agora S.A.

Tajemnice metek: brytyjska rozmiarówka obuwia

24.06.2009 10:51
A A A Drukuj
Nasz nowy cykl dotyczący zawikłanej zawartości metek spotkał się z Waszym dużym zainteresowaniem. Kontynuujemy więc porady, które znajdziecie na Groszkach w każdą środę.

W komentarzach zadajecie pytania dotyczące w szczególności przeliczania rozmiarówek, symboliki związanej z pielęgnacją odzieży i wielu innych zagadek tekstylnych, które sprawiają Wam trudności. Nadal czekamy na Wasze maile z propozycjami trudnych do rozwikłania tajemnic metek i wszywek. Piszcie do nas na adres e-groszki@gazeta.pl. Postaramy się, by nasz cykl rozwiał Wasze wszelkie wątpliwości.

A już dziś - jak czytać brytyjską rozmiarówkę obuwia?

Punktem wyjścia jest jednostka miary zwana calem. Z pewnością słyszałaś o niej już w podstawówce - jeśli nie na matematyce, to z pewnością na języku polskim. Przypomnij sobie chociażby "Calineczkę" - nomen omen prawda?

Tak więc 1 cal to niewiele ponad 2,5 cm.

Rachunek jest prosty - jeśli długość Twojej stopy, mierzona od czubka najdłuższego palca do najbardziej wysuniętego punktu pięty, wynosi 24 cm, to oznacza, że w calach ta sama długość wyniesie 9,6.

Różnica między dwoma pełnymi numerami wynosi 1/3 cala czyli około 8 mm. Połowiczne numery dzielą więc 4 mm.

 

A oto pełna rozmiarówka. Wielkość PN to rozmiar według Polskiej Normy PN/0-91010

 

 

Ciekawostka:

W 1991 roku w normach Unii Europejskiej pojawił się system numeracji Mondopoint. Według tego schematu rozmiar obuwia powinno się znakować za pomocą dwóch liczb (np. 280/80), z których pierwsza to długość stopy w mm, a druga - jej szerokość. System jest jednak mało praktyczny i dość niezrozumiały, dlatego zazwyczaj unika się jego stosowania.

 

Za tydzień w Tajemnicach metek czytaj o rozmiarach spodni, czyli o tym, co oznacza tajemniczy duet LW.

 

Tajemnice metek - rozmiarówka brytyjska odzieży

Nowa kolekcja Figl

Czytaj w Znam.to: Reebok Classic Leather

Zobacz więcej na temat:

 • 1
Komentarze (10)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Gość

  Oceniono 11 razy 11

  Nie wiem, co jest niepraktycznego w podawaniu szerokości stopy. Przez wiele lat w Polsce była podawana (literowo), Niemcy robią to do tej pory. W końcu nogi sa różne

 • Gość: Gość

  Oceniono 7 razy 7

  Szerokość stopy powinna byc podawana, a producenci butów powinni to respektować. Na mnie większość butów jest za wąskich, a na koleżankę większość jest za szerokich.

 • Gość: Gość

  Oceniono 7 razy 5

  nie do końca zgadzam się z tym, że rozmiar nasz 42 to brytyjska 8.byłam niedawno w UK i czasem 8 to bylo 41 a czasem 42.

 • kora43

  Oceniono 3 razy 3

  ja mam 43, to dopiero masakra

 • Gość: Gość

  Oceniono 2 razy 2

  Cal ma 25,4mm a nie 25,2 !!!!

 • Gość: Gość *.*

  0

  Czy to jest prawdą że brytyjska 5 to rozmiar 38 ? Siostra ma mi kupić buty w Anglii ale nie jest pewna czy 5 będzie to na pewno rozmiar 38 . Był ktoś w Anglii i może mi to potwierdzić ?

 • justdance

  0

  czyli wychodzi że mam rozmiar 40 i 6,5cala

 • Gość: Gość

  0

  gościu od 3 to 36:)
  wcale tak nie jest. Zawsze noszę polskie 36, angielskie 3,5 i tu się zaczynają schody, bo nie ma w tym rozmiarze wyboru, a czasem 3 za małe a 4 za duże, choć zdarza mi się kupić pasującą 4.

 • Gość: Gość

  Oceniono 3 razy -1

  3 to 36 od lat kupuje buty w anglii i rozmiarówke mam obcykaną

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX