Tajemnice metek: brytyjska rozmiarówka obuwia

Nasz nowy cykl dotyczący zawikłanej zawartości metek spotkał się z Waszym dużym zainteresowaniem. Kontynuujemy więc porady, które znajdziecie na Groszkach w każdą środę.

W komentarzach zadajecie pytania dotyczące w szczególności przeliczania rozmiarówek, symboliki związanej z pielęgnacją odzieży i wielu innych zagadek tekstylnych, które sprawiają Wam trudności. Nadal czekamy na Wasze maile z propozycjami trudnych do rozwikłania tajemnic metek i wszywek. Piszcie do nas na adres e-groszki@gazeta.pl . Postaramy się, by nasz cykl rozwiał Wasze wszelkie wątpliwości.

A już dziś - jak czytać brytyjską rozmiarówkę obuwia?

Punktem wyjścia jest jednostka miary zwana calem. Z pewnością słyszałaś o niej już w podstawówce - jeśli nie na matematyce, to z pewnością na języku polskim. Przypomnij sobie chociażby "Calineczkę" - nomen omen prawda?

Tak więc 1 cal to niewiele ponad 2,5 cm .

Rachunek jest prosty - jeśli długość Twojej stopy, mierzona od czubka najdłuższego palca do najbardziej wysuniętego punktu pięty, wynosi 24 cm, to oznacza, że w calach ta sama długość wyniesie 9,6.

Różnica między dwoma pełnymi numerami wynosi 1/3 cala czyli około 8 mm. Połowiczne numery dzielą więc 4 mm.

A oto pełna rozmiarówka. Wielkość PN to rozmiar według Polskiej Normy PN/0-91010

Ciekawostka:

W 1991 roku w normach Unii Europejskiej pojawił się system numeracji Mondopoint. Według tego schematu rozmiar obuwia powinno się znakować za pomocą dwóch liczb (np. 280/80), z których pierwsza to długość stopy w mm, a druga - jej szerokość. System jest jednak mało praktyczny i dość niezrozumiały, dlatego zazwyczaj unika się jego stosowania.

Za tydzień w Tajemnicach metek czytaj o rozmiarach spodni, czyli o tym, co oznacza tajemniczy duet LW.

Tajemnice metek - rozmiarówka brytyjska odzieży

Nowa kolekcja Figl

Czytaj w Znam.to: Reebok Classic Leather

Więcej o:
Copyright © Agora SA