Oto sekrety stylu ikony mody Jane Birkin, które sprawdzą się i teraz. Za co ją uwielbiałyśmy?

Wczoraj 16 lipca, odeszła ikona kina i mody - Jane Birkin. Aktorka i modelka przez lata inspirowała kobiety na całym świecie. Jej styl uznawany był za kultowy i jeden z najlepszych w historii kina. Jaki był sekret gwiazdy?

Jane Birkin była osobą wyjątkową. Udało jej się wpłynąć na modę Francji, stając się jedną z najsławniejszych Francuzek, Francuzką wcale nie będąc. Jane Birkin była Brytyjką, która odmieniła losy francuskiego kina. Dla wielu była pierwszą it-girl i słusznie, bowiem nawet dziś jej styl jest chętnie kopiowany. Ikona francuskiego stylu, aktorka, reżyserka i piosenkarka zmarła 16 lipca 2023 w wieku 76. lat. 

 

Sekrety stylu Jane Birkin 

Jane Birkin nigdy nie bała się eksperymentować i zarażała eleganckie i stonowane Francuzki w latach 70. do odrobiny szaleństwa i nonszalancji. To ona pierwsza zaczęła nosić francuską grzywkę, która teraz nieodłącznie łączy się ze stylem paryżanek. Choć była Brytyjką, to można postawić ją obok Brigitte Bardot, jako najbardziej rozpoznawalną i wpływową Francuzkę, bowiem Francja ją pokochała i stała się jej domem. To właśnie w Paryżu, który tak kochała, aktorka spędziła swoje ostatnie dni. 

 

Szafa Jane Birkin pełna była jeansów z lekko rozszerzanymi nogawkami, tak modnych dziś prześwitujących sukienek (które w latach 70. robiły niemały skandal), czy wiklinowych koszyczków, które aktorka nosiła, jako torebki. Kiedyś nawet przez jeden z nich nie została wpuszczona do francuskiej restauracji. 

Czytaj też: Ten trend to kwintesencja stylu old money. Dodatek, który można wykorzystać na wiele sposobów!

 

Birkin nie bała się szokować i często sięgała po sukienki z dumnie rozciągającym się dekoltem. Jej styl był niezwykle dziewczęcy, a przy tym bardzo sensualny. Również uroda modelki wzbudzała zachwyt. Makijaż Birkin do dziś chętnie kopiowany jest na całym świecie, a rumiane policzki i mocne oko stały się podstawą makijażu Francuzek, które zrobiły z tego swój znak rozpoznawalny (więcej o stylu Francuzek przeczytasz tutaj).

O tym, jak silny wpływ na modę wywarła Jane Birkin może świadczyć również fakt, że francuski dom mody Hermes nazwał na jej cześć torebkę, której model jest dziś najsławniejszy i najbardziej pożądany na świecie, co sprawia, że jest to najdroższa torebka w branży modowej, której cena wynosi 300 tys. dolarów. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA