Pielęgnacja sprawiająca, że twoje włosy i skóra będą nawilżone i odżyją. Kluczem te składniki

Twoje włosy są mocno przesuszone? A może odczuwasz stałe ściągnięcie skóry? Włącz te cenne substancje do swojej codziennej pielęgnacji skóry i włosów, a od razu zauważysz różnicę w ich kondycji.

Suche, matowe włosy i skóra pozbawiona blasku potrafią mocno obniżyć samoocenę. Warto więc nie dopuszczać do ich przesuszenia i stale utrzymywać je w dobrej kondycji. Odpowiedni poziom nawilżenia i nawodnienia zarówno włosów, jak i skóry pozwalają uzyskać substancje zwane humektantami.

Czym są humektanty?

Humektanty są to substancje wykazujące zdolności do wiązania wody, co oznacza, że potrafią zatrzymywać przy sobie cząsteczki wody. Działanie to przynosi korzyści zarówno w przypadku pielęgnacji włosów, jak i pielęgnacji skóry. Do humektantów zalicza się każdy wyciąg z rośliny, czyli ekstrakt na bazie wody. Wśród najpopularniejszych substancji tego typu wyróżnia się m.in.:

  • wyciąg z wąkroty azjatyckiej,
  • glicerynę
  • kwas hialuronowy,
  • aloes,
  • pantenol.

Humektanty w pielęgnacji skóry

Kosmetyki zawierające humektanty pozwalają skutecznie nawilżyć skórę, poprzez zatrzymanie wody w warstwie rogowej naskórka. Dzięki temu sprawdzają się doskonale w przypadku pielęgnacji skóry suchej i atopowej. Warto pamiętać, aby humektanty stosować wraz z emolientami. Same humektanty mogą wyciągnąć wodę z głębszych warstw skóry, powodując efekt odwrotny od zamierzonego. Emolienty zatrzymają w skórze wilgoć i nawilżą głębsze warstwy.

Pielęgnacja ciałaPielęgnacja ciała fot. shuterstock.com

Czytaj też: Dark feminine makeup podbija TikToka! Ten uwodzicielski makijaż to must-have na letnie wieczory

Humektanty w pielęgnacji włosów

Produkty do włosów bogate w humektanty nadają włosom lekkości i objętości, a także odbijają je od nasady skóry głowy. Substancje te przyciągają i absorbują wilgoć z otaczającego środowiska, a następnie wiążą cząsteczki wody wzdłuż trzonu włosa, zatrzymując je tam. Dzięki temu skutecznie nawilżają suche włosy i dodają im sprężystości. Ze względu na te właściwości humektanty mogą powodować puszenie się włosów, dlatego warto je stosować razem z emolientami, które wygładzą kosmyki i domkną łuski włosa.

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA