Niedokładne lub niepoprawne mycie twarzy, może wpływać na pogorszenie się stanu naszej cery. Jeśli zauważasz u siebie niepokojące zmiany w wyglądzie skóry, zamiast od razu wymieniać kosmetyki, przyjrzyj się temu, jak myjesz twarz. Być może popełniasz kilka istotnych błędów, które powodują podrażnienia, przesuszenie czy zaczerwienienie skóry.
Szczoteczki soniczne do mycia twarz to co prawda same korzyści, jednak ich zbyt częste stosowanie może podrażniać i wysuszać skórę, a także nasilać rumieniec. Tyczy się to szczególnie osób mających cerę naczynkową i wrażliwą. Szczoteczki sonicznej nie należy używać więcej niż dwa razy w tygodniu - taka ilość w zupełności wystarczy, aby dokładnie oczyścić skórę i usunąć martwy naskórek. W pozostałe dni należy myć twarz w tradycyjny sposób.
Myjąc twarz, należy zadbać o odpowiednią temperaturę wody. Zbyt zimna woda może niedokładnie oczyścić skórę z bakterii i zanieczyszczeń. Pod wpływem zimna pory mogą się kurczyć, w wyniku czego w tych miejscach mogą gromadzić się bakterie, sebum i inne zanieczyszczenia. Z kolei gorąca woda zaburza warstwę lipidową skóry oraz rozszerza naczynia krwionośne, przez co skóra staje się bardziej czerwona. Twarz należy myć letnią wodą.
Po umyciu twarzy, wycierając ją ręcznikiem, wiele kobiet przesuwa nim mocno po skórze, co jest ogromnym błędem. Mocne tarcie powoduje podrażnienia, a w przypadku cery wrażliwej w wyniku tarcia mogą powstawać nawet drobne rany. Ręcznik należy delikatnie dociskać do twarzy stemplowymi ruchami. Dbając o odpowiednią pielęgnację twarzy, warto całkowicie zrezygnować z wycierania jej zwykłym ręcznikiem, ponieważ gromadzi on wiele bakterii. Zamiast niego dobrym rozwiązaniem jest wycieranie twarzy ręcznikiem papierowym.
Czytaj też: Ta fryzura to prawdziwy game changer dla posiadaczek oklapniętych włosów. Dodaje im objętości i lekkości